Náš tým
V České republice jsme založili organizaci Chráníme mořské želvy z.s.
Kdo jsme?
Skupina lidí, kterým záleží na mořských želvách a na přírodě obecně. Děláme vše pro to, aby program mohl fungovat a dále růst. Dobrovolně, bez nároku na plat, po práci, o víkendech i o dovolených… Do projektu jsme zapálení a vítáme každého, kdo se chce přidat a podat pomocnou ruku.
Mgr. Hana Vašina Svobodová (*1986)
Zakladatelka organizace Chráníme mořské želvy z.s., která financuje aktivity zaměřené na přímou ochranu mořských želv v Indonésii i na Srí Lance. Vystudovaná bioložka, která se ochraně mořských želv věnuje už od roku 2004. Tehdy se v Mexiku jako dobrovolník zúčastnila projektu na ochranu těchto plazů. V Indii v roce 2006 pomáhala při výzkumu opic hulmanů posvátných. Oblast JV Asie Hanku velmi zaujala zvláště proto, že situace mořských želv je nejkritičtější právě v Indickém oceánu. Nejméně informací pochází z Indonésie, proto se rozhodla pomáhat s ochranou těchto krásných plazů právě zde. Protože jen málo Indonésanů mluví anglicky, vydala se na univerzitu do Padangu na Sumatře na osmiměsíční studium indonéštiny. V červnu roku 2011 ukončila studium na katedře Ekologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze, kde se v bakalářské i magisterské práci zabývala mořskými želvami a příčinami jejich ohrožení. Od března 2014 působila na severovýchodním Borneu v oblasti Berau v Indonésii jako odborný poradce pro místní organizaci Konservasi Biota Laut Berau věnující se ochraně mořských želv na třetím nejdůležitějším místě na světě pro karety obrovské. Činnost Konservasi Biota Laut Berau byla pět let financována pomocí Chráníme mořské želvy z.s. Na místě organizace dál zajišťuje vzdělávání a rozvoj místních obyvatel. Nyní organizace financuje ochranu na ostrově Lembata a na ostrově Denawan v Indonésii a také na jihu Srí Lanky. Hana se snaží celosvětově zefektivnit ochranu mořských želv. Monitoruje centra, pomáhá jim se zlepšovat, posouvá je mentorsky, aby dělali dobře přímou ochranu želv, nepoužívali bazénky, věnovali se vzdělávání dětí a práci s místními komunitami. Na přednáškách i v médiích zvyšuje informovanost a podporuje zodpovědné cestování, protože mnoho lidí dnes jezdí do tropů na dovolenou a setkává se například s nabídkou želvích vajec či masa ke konzumaci nebo se šperky z želvoviny. Kromě mořských želv se Hanka věnuje také ochraně tropických deštných lesů (podívejte se na film na Zelená poušť). Miluje cestování a výlety a každý den se snaží plnit si své sny, užívá si svou malou dceru a když to při rodičovské stíhá, pracuje ve Vzdělávacím centru TEREZA..
Více informací o tom, jak se holka z Čech může stát ochranářem mořských želv zde: https://www.youtube.com/watch?v=kqLjPsE1k9k&t=1s (vystoupení Hany Svobodové na TEDx Zlín, kde o své životní cestě mluvila).
Tomáš Svoboda
Právě dokončuje studium oboru Mezinárodní vztahy na fakultě sociálních studií na Masarykově univerzitě v Brně. Od mala se zajímá o přírodu a mořskou biologii. Má rád cestování. V projektu na ochranu mořských želv přeložil vzdělávací materiály „omalovánky s úkoly o želvách“ do španělštiny, v roce 2023 monitoroval prodej želvoviny v Indonésii, hlavně je ale pravou rukou a velkou podporou sestry Hany V. Svobodové.
Nataša Velenská
přišla na svět v polovině minulého tisíciletí a po povinné základní docházce absolvovala gymnázium humanitního směru. Už na gymnáziu pracovala ve veterinární nemocnici v Říčanech a v zoologické zahradě v Praze, které zůstala až dodnes věrná, byť prostřídala různé živočišné druhy od kopytníků po plazy. Ačkoliv původně obdivovatelka hlodavčí rozmanitosti, stala se předsedou Klubu chovatelů želv. Okrunýřovaní souputníci dinosaurů ji postupně vtahují do svého světa více a více. Jejími dalšími zájmy jsou: 4 děti, při trávení 15ti leté mateřské vedla chovatelský kroužek v DDM Prahy 7 a napsala řadu chovatelských příruček, návštěvy zoologických zahrad, opera, pozorování zvířat v přírodě, literatura, hudba. Pomáhá s medializací projektu na ochranu mořských želv.
Eva Šlosarčíková
se od mala zabývá chovem exotických zvířat, především z oblasti herpetofauny. Zajímá ji ochrana české i tropické fauny i humanitární pomoc. Dalšími velkými koníčky jsou cestování, četba cestopisů a dobrodružné literatury, a americká auta. Když potřebuje vypnout a načerpat energii, její kroky vedou do hor, lesa nebo si aspoň do sluchátek pustí dobrou hudbu. Již několik let je přítelem dětí Unicef, pomáhá Adře a bojuje proti palmovému oleji. Je členem ČACHOKU (česká asociace pro chov a ochranu krokodýlů), členem Kukang teamu a ochráncem mořských želv. Mezi největší adrenalin patří chytání krokodýlů a práce s velkými plazi. A zatím nesplněným snem je potkat ve volné přírodě medvědy a potápění s tygřími žraloky =) Eva přednáší o situaci mořských želv a pomáhá na akcích projektu.
Saša Zdeňková a Tomáš Kolman
„ Až po první návštěvě Bornea jsme pochopili jak strašně moc je planeta ohrožená….pomáhat je naše povinnost, je to součást našeho života“.
Saša: Od 16 let sbírám želvy, suchozemské i mořské, to je jedno. Proč? Do konce roku 2014 jsem to nevěděla…prostě se mi líbí. Až na jednom semináři jsem potkala Hanku Svobodovou, měla náušnice ve tvaru želvy, sponu ve vlasech i náramek, vše z kokosu a ve tvaru želvy. Tak jsem si řekla, že to je můj člověk a dala se s ní do řeči. Hana mi sdělila, že je bioložka, zabývá se ochranou mořských želv a v únoru odlétá na Borneo chránit želvy. A mě napadlo, že bych jela ráda také, slovo dalo slovo a v dubnu 2015 jsme seděli s Tomášem v letadle a letěli na Borneo jako dobrovolníci, pomáhat se záchranou želv. Kruh se uzavřel, už vím, proč.
Tomáš: Když mi Saša řekla, že chce jet chránit želvy, hned jsem věděl, že jedu také, nebylo o čem přemýšlet. Vždy bylo mým snem, podívat se na odlehlé ostrovy bez civilizace. Ale až na Borneu jsem si uvědomil, jak je tento ráj ohrožen. Proto jsem se rozhodl podílet se na záchraně tohoto místa a mořských želv. Bylo to jedno z mých nejlepších rozhodnutí, které mi ovlivnilo další život.
Na Borneu jsme byli již 3x a jednou na Lembatě. Není nic lepšího než využít svou dovolenou a peníze na záchranu života v mořském ráji. Je to však jen na 3 týdny v roce. Jako členové spolku vidíme svou úlohu hlavně v ČR. Snažíme se zvyšovat povědomí o problematice, pořádat cestovatelské přednášky, staráme se o emailovou komunikaci spolku a hledáme možné dotace a granty, které by pomohly projekt financovat.
Pepík
Pepík je botanik, který byl v Indonésii jako dobrovolník v roce 2016. Pomáhá s úpravou webu, přípravou map a s technickou podporou běhu organizace.
Vystudoval na Ústavu pro Životní Prostředí, Přírodovědecké fakulty UK kde se věnoval především problémům české ochrany životního prostředí spojeným s rostlinami (horské lesy Šumavy, opuštěná krajina v Doupovských horách a invazní rostliny v naší krajině). Zvířata jsou ale také ohrožená a ve světě ještě víc než u nás. Proto si vybral naší organizaci, které věří a pomáhá. V roce 2016 se byl na ostrovech v Berau podívat a viděl efektivitu a účelnost přímé ochrany na vlastní oči.
Olga Býmová
Olga Býmová se připojila k týmu v roce 2019. Snaží se pomáhat s překlady z/do angličtiny a se zajištěním financování a při předkládání grantů.
Třítýdenní pobyt na ostrovech v Berau, setkání s ochranáři, ale především indonéskými dětmi, mládeží a lidmi, kteří přijímají informace a snaží se změnit nejen své chování,
ale přimět ke změně postoje i ostatní obyvatele, je pro ni potvrzením, že vložené úsilí je smysluplné.
Alexandra Jászayová
Je aktuálne študentka doktorandského štúdia na Slovenskej akadémii vied na Parazitologickom ústave SAV v Košiciach, kde skúma endemity Tatier. Od mala miluje prírodu, čo sa odzrkadlilo aj na jej vzdelaní. Ukončila Prírodné vedy na UPJŠ v KE a na fakulte sa venovala faune bezstavovcov Slovenska. Popri škole sa dostala do vedeckých tímov v zahraničných projektoch. Prvým bol Projekt na ochranu morských korytnačiek v Turecku, kde sa vedci v spolupráci v WWF organizáciou venujú ochrane druhov Chelonia mydas a Caretta caretta. Oblasť Akyatan, v ktorej prebieha každoročná aktívna ochrana morských korytnačiek je známa tým, že tam hniezdi vyše 50% všetkých samíc Mediteránu. Druhý projekt bol zameraný na výskum delfínov v Izmirskom zálive, kde pomáhala so zberom dát. Splnila si sen a dostala sa ako dobrovoľníčka do Dolphin Research Center na Floridu, do výskumného centra pre delfíny, kde získala skúsenosti nie len s morskými cicavcami ale tiež so starostlivosťou o exotické vtáctvo. Okrem toho je vášnivá turistka, a prírodu si užíva najradšej z konského chrbta. V projekte Chráníme mořské želvy sa venuje anglickému prekladu vedeckých textov, získavaní nových spoluprác pre projekt a medializácii projektu na Slovensku.
Eva
Na jaře 2023 odjela Eva dobrovolničit do Indonésie na 2 a půl měsíce, srostla s ochranářskou komunitou na Lembatě, a taky na vlastní oči viděla hrozivou situaci v želvích záchranných stanicích na Bali. Je toho tolik co spolu můžeme pro želvy a oceány udělat!
Eva Bílková je doktorandkou biologie na Ostravské univerzitě, kde se kromě své vědecké entomologické práce věnuje také popularizaci vědy a ochrany přírody. Právě přes univerzitu se do Indonésie dostala jako dobrovolnice v programu OU AID při Ostravské univerzitě.
V současnosti pomáhá jako koordinátorka dobrovolníků do Indonésie, snaží se pomoci s medializací projektu a dále zpracovává data o stavu záchranných zařízení pro želvy v Indonésii s doporučením, jak zjištěné chyby napravit. V roce 2024 byla pomáhat v Indonésii i na Srí Lance.
Petra Klembarová
Petra je studentka biologie na UK v Praze. O projektu se dozvěděla v roce 2021 od své bývalé třídní učitelky, poté kontaktovala Hanku a od té doby se snaží pomáhat s akcemi a informovaností. V roce 2023 se podílela na monitoringu center na ochranu mořských želv na Srí Lance. Aktuálně výsledky tohoto výzkumu zpracovává do odborného článku pro srí lanskou vládu. Ve volném čase vede několik vodáckých a přírodovědných kroužků pod Domem dětí a mládeže. Ráda jezdí s dětmi na tábory, na vodu a s rodinou lyžovat.
Jitka Kubalová
Je v profesním životě účetní. Pomoc nabídla v roce 2022, kdy začala společně s přítelkyní analyzovat data z Indonésie, zasílat potvrzení o darech a nyní koordinuje akce v ČR. Od mala ji fascinovala příroda, zvířata a místo pohádek sledovala dokumenty, zejména ty o podmořském světě. S želvou se poprvé setkala v roce 2018 v Egyptě a byla to láska na první pohled. Mezi její záliby patří cestování, sport, turistika, četba knih a její životní náplní je podporovat projekty, které zachraňují planetu. Je zapojena do humanitární pomoci v Ugandě (Adopce na dálku), ale podporuje i české útulky a záchranné stanice tím, že přispívá na veterinární péči. Jejím velkým snem je zkusit si práci dobrovolníka na vlastní kůži.
V Indonésii
-v oblasti Berau (východní Borneo)
JULI
Juli zajišťuje vzdělávání a rozvoj místních obyvatel v oblasti Berau na Borneu, která je nejdůležitějším líhništěm ohrožených karet obrovských v celé jihovýchodní Asii a jedno z nejdůležitějších líhnišť na světě. Vejce tu ale kladou i kriticky ohrožené karety pravé.
Muslimka, která umí leccos zařídit, a to za desetinu času kolik by to zařizoval kdokoli jiný. Umí anglicky. Precizní žena, jedna z mála v Indonésii, které záleží na přírodě, a která chodí včas.
na ostrově Lembata
organizace SAHABAT PENYU LOANG; JV Indonésie
Na Lembatě je ochrana želv úžasně šíří. V roce 2016 jsme byli místní učit, jak s ochranou začít. Od té doby se o to snaží a ochranu postupně rozšiřují. Z jedné vesnice, kde želvy chránili v roce 2020 je dnes chrání na pěti líhních plážích v různých vesnicích. Výhoda ochranářů na ostrově Lembata je, že bydlí doma, ve své vlastní vesnici, mohou být se svou rodinnou a přes den mohou mít svou běžnou práci. Večer pak chrání želvy. Známá jsou jejich vypouštění právě vylíhlých želv do moře, akci vždy navštěvuje hodně lidí – skauti, jeptišky, turisté. Povídají si s ochranáři o želvách, moři, odpadu. Bohužel práce je ještě hodně a informování není nikdy dost – na trhu ve městě Lewoleba se ještě běžně prodává želvovina i vejce želv.
POLYCARPUS BALA RONING
Poly je ten, který to začal. Má vysokou školu, dříve byl šéfem zdejší polikliniky. Dnes pracuje pro vládu a zajišťuje rozvoj zdravotnictví na ostrově Lembata. Už dávno si všiml, že s přírodou jeho rodného ostrova se něco děje. Začal spolupracovat s vládou i s organizacemi ze zahraničí. V roce 2016 založil spolek ochranářů Sahabat penyu Loang a požádal nás, abychom na ostrov Lembata přijeli místní lidi učit o želvách a jak je mají chránit. Poly také domlouvá dobrovolníky a je velký vizionář. Protože je Poly často ve městě a ne přímo ve vesnici, program koordinuje a velmi úzce spolupracuje s Adem. Poly je mozek, Ado srdce projektu na ochranu želv.
DENSIANUS ADO NUNANG
Ado se živí se chytáním ryb. Dříve chytal na maso i želvy, jenže ho jejich krása čím dál tím více fascinovala, a když mu Poly řekl, že jejich počty drasticky klesají, začal je chtít chránit. Společně založili spolek Sahabat penyu Loang, Ado je šéf skupiny ochranářů, Poly koordinuje vše s vládou. Ado je vtipálek, stále má dobrou náladu, směje se, rád dělá videa a učí se cokoli, vůbec nevadí, že ve škole dokončil jen 6 tříd. Adova žena Regina umí trochu anglicky a ráda se na terase před domem učí s dětmi z celé vesnice – přidejte se a pomozte zde učit o moři, želvách, odpadu i angličtinu.
KORNELIS OPE DUAN
Kornelis kromě hlídek na pláži hlídá i účetnictví skupiny ochranářů. Přes den vyrábí tofu a pracuje jako úředník v kanceláři starosty. Kornelisova žena učí ostatní ženy ve vesnici, jak vyrábět tradiční látky. Má doma dokonce troubu a ráda vám udělá k snídani „rohlíky“.
YUFEN (Vincensius Swetir Lamak)
Yufen je zemědělec, který rád vyrábí cokoli z odpadu a tak je zřejmě první, kdo na ostrově Lembata recykluje plast a vyrábí z něj užitečné věci. Je pracovitý, ale mlčenlivý, dobrým tabákem ho však rozmluvíte.
WILHELMUS
Šedesátník. Rybář, který dřív lovil želvy a prodával jejich maso. Teď už rok pomáhá želvy chránit. Hodně mu vadí toulaví psi, kteří na plážích vyhrabávají želví vejce. Všechna vejce tak přenáší z pláže do bezpečí před psi i před zloději.
Zajímavé je, že všichni ochranáři, kteří teď na Lembatě ve vesnici Loang chrání želvy se do této přímořské vesnice přistěhovalci z hor. Možná to mají stejně jako my z Čech, nemáme moře, o to víc si ho vážíme a chceme ho chránit.
na ostrově Denawan
organizace PAMALI INDONESIA; jižní Borneo
Buzzdhar Palakang
Buzzdhar s námi spolupracoval už v oblasti Berau na východě Bornea. Má velké zkušenosti a už kdysi upozorňoval, že v oblasti odkud pochází, je také potřeba chránit želvy. Jako ochranář a posléze i koordinátor ochranářů na tom začal spolupracovat s organizací Pamali Indonesia. Teď ale hrozilo, že se ochrana na místě bude rušit, a tak jsme se rozhodli Buzzdhara a organizaci Pamali Indonesia podpořit. Klade tu cca 10 karet obrovských denně, je to nejdůležitější líhní místo těchto ohrožených želv na jihu Bornea a občas tu kladou i kriticky ohrožené karety pravé. Ochranu zde plánujeme rozšířit kromě Denawanu ještě na jeden ostrov, kde zatím bohužel vládnou pytláci. Buzzdhar se zřejmě stane šéfem ochranářů na tomto novém místě, navíc skvěle fotí.
na Srí Lance
Gayan Sampath
Gayan na Srí Lance už 10 let chrání želvy na dvou plážích. Sám od sebe, jen tak. Začalo to prý tak, že mu kamarád dal 25 želvích vajec na jídlo a on je místo do hrnce dal zpět do písku - chtěl vědět, co se stane a vylíhlé želvy ho nadchly. Do bezpečí už přenesl přes 200 000 želvích vajec a mohly se tak vylíhnout malé želvy. Gayan se také snaží usměrňovat turisty, kteří v zátoce někdy chtějí dokonce vyndat želvu z vody, aby se s ní vyfotili…V jeho úsilí ho chceme podpořit, propojili jsme ho s Department of Wildlife Conservation, aby želvy chránil legálně a také jsme mu zafinancovali stavbu chráněné části pláže. Gayanovi mohou na Srí Lance pomoci i dobrovolníci.