Aktivity v ČR
Hlavním cílem projektu v ČR je zvýšit informovanost veřejnosti o situaci mořských želv ve světě, o jejich roli v mořských ekosystémech, o příčinách ohrožení těchto vzácných plazů a o možnostech podpory a pomoci.
Pořádáme přednášky a výstavy na školách, v ZOO, v knihovnách a kdekoli, kam nás pozvete, tvoříme vzdělávací materiály o želvách. Věnujeme se i osvětě v médiích.
Často a rádi spolupracujeme s učiteli
Vážení učitelé,
Velmi si vážíme Vaší práce, vzděláváte děti a pomáháte jim vyznat se v našem složitém světě. Žáci a studenti si pod Vaším vedením tvoří priority a hodnoty. Přáli bychom si, aby se dozvěděli o situaci mořských želv a možnostech, jak jim mohou pomoci. Víme, že je to zdánlivě vzdálené téma, ale mnoho lidí dnes jezdí do tropů na dovolenou a tam se mohou setkat s nabídkou želvího masa nebo vajec nebo suvenýrů z želvoviny, bude dobré, když se turisté dokážou zodpovědně rozhodnout, zda takové produkty opravdu potřebují kupovat. Želvám také významně pomůže, když turista k návštěvě upřednostní centrum, kde želvám opravdu pomáhají před tím, ve kterém drží zdravé želvy v bazénech. Zkuste své žáky učit životu zodpovědnému k přírodě. Mohou pomoci i teď v ČR.
Konkrétní tipy do výuky?
Pro všechny věkové skupiny ZŠ i SŠ děláme ve školáchprezentace, diksuse, hry i promítání o želvách, kdybyste o takové popovídání přímo s ochranářem stáli, napište nám na hanka.sauria@seznam.cz.
Pusťte svým žákům 5 min video, které zaujme v každém věku:
U mladších dětí si o videu můžete jen povídat, co děti zaujalo, co nevěděly, co se jim líbilo.
U starších doporučujeme rozdělit žáky na skupiny – jedna se při sledování videa soustředí na sběr informací o životním cyklu želv, druhá skupina si zaznamenává informace o příčinách ohrožení želv a třetí skupina se soustředí na možnosti, jak želvám pomoci. Po shlédnutí videa potom můžete vést strukturovanou diskusi.
Učíte ve školce, v družině či na prvním stupni? Vytiskněte si pro děti deskovou hru o želvách. Figurky a kostky určitě máte... Užijte si zábavu i nové informace.
Pro první až čtvrtou třídu doporučuji omalovánky. Najdete je ke stažení ZDE:
Ideální je, když každému nebo do dvojic dáte jeden list, děti splní úkoly a pak postupně budou představovat, co se dozvěděli. Můžete si o tom dále povídat. Omalovánky si můžete stáhnout i v angličtině ZDE.
Můžete vyzkoušet venkovní želví dobrodružství na pískovišti, které na portále jdeteven.cz publikovala Justina Danišová.
Pro čtvrťáky se vám třeba bude hodit i matematická lekce na převod jednotek délky a váhy. Lekci připravila Broňa Rabasová ze ZŠ a MŠ Tuněchody.
Pro pátou třídu jsme ve spolupráci s paní učitelkou Monikou Olšákovou ze ZŠ Janovice připravili o želvách i dílnu psaní. Zkuste si ji ZDE:, přílohy a texty najdete zde: 5 třída text A, 5 třída text B, 5 třída text C, 5 třída text D, Kdo zatápí želvám, Mořské želvy RAFT , O Urašimovi a mořské želvě - kniha.
Pro 6. třídu v matematice zkuste lekci Želvy v úzkých, kterou vytvořila Marta Chludilová ze ZŠ Dubňany. Žáci se v ní badatelským přístupem dozvědí o klesajících populacích mořských želv a naučí se porozumět grafům (v příloze).
Pro 6 a 7. třídu druhého stupně zkuste lekci o želvách, ke stažení ZDE , přílohy 1 najdete ZDE, příloha 2 ZDE (obrázek životního cyklu s popisky) Žáci v lekci poznávají rozdíly mezi suchozemskými, sladkovodními a mořskými želvami, z videa se dozvídají informace o mořských želvách a jejich ohroženích. Žáci vytváří plakáty a jinak informují své spolužáky o situaci mořských želv.
Učte své žáky o změně klimatu. Žáci uvedou několik příkladů, jak klima ovlivňuje život mořských želv. Navrhnou, jak želvám i klimatu pomoci. Žáci si uvědomí, že klima ovlivňuje úplně všechny organismy. https://lekce.badatele.cz/klima-a-zelvy/
Všechny materiály si můžete stáhnout zdarma. Jsme rádi, když si žáci mohou utvářet názory dle vlastních zážitků a zkušeností.
Želví omalovánky, deskové hry, pexeso...
JAK MOHOU ŽÁCI POMOCI?
- Osvětou nejen v ČR
Informování ostatních je strašně důležité, mnoho lidí jezdí do tropů a my věříme, že pokud budou vědět, jak vypadají želví vejce či želvovina, nekoupí si to.
– povzbuďte žáky, ať vyrobí plakáty o situaci želv na chodbu školy, informují tak své spolužáky
– mohou jim do tříd dojít promítnout krátké video https://youtu.be/pQvvvJhIdrU
– plakáty či informační tabule slouží výborně na plotě školy, tak si je může přečíst i veřejnost, která jde okolo
– informujte o želvách na své školní akci pro veřejnost
Budeme moc rádi, když nám dáte vědět, jak a kde jste o situaci želv informovali. Rádi Vaše akce, výstavy, články ve školních časopisech i jiné druhy informování zveřejníme na webu či facebooku projektu.
- Zodpovědným cestováním
- Sbírkou peněz
– projekt na ochranu mořských želv je dnes 100% financován z darů z České republiky, které vždy míří na zahraniční projekty, platy pro indonéské i srílanské zaměstnance, vzdělávání. Sehnat peníze není jednoduché. Pomůže nám každý příspěvek – můžete vyzvat žáky, ať v hodinách výtvarné výchovy, v družině nebo doma vyrobí cokoli vhodného s tématikou želv, předměty můžete nabídnout přímo Vy třeba na Vánočních trzích a utržené peníze nám zaslat jako dar na ochranu mořských želv na náš transparentní účet ZDE
- Adopcí
– adoptujte si želvího vajíčko – přispějete k ochraně želví snůšky před ukradením pytláky. Ochranáři vejce přenáší do bezpečí, kde se mohou nerušeně vylíhnout. Adoptovat vejce můžete jednorázově nebo pravidelně. Jedno vejce lze adoptovat za 50Kč.
– adoptujte si želví snůšku – adopcí želví snůšky zachráníte i více než 100 vajec před ukradením pytláky. Ochranáři přenesou vejce do bezpečí a my Vám pošleme vyfocenou Vaši snůšku až se po 2 měsících vylíhne. Adoptovat snůšku můžete jednorázově za 600Kč nebo pravidelně 1x měsíčně za 500Kč. Zkuste přesvědčit svou třídu k adopci pravidelné želví snůšky, Jedná se zhruba jen o 20Kč měsíčně na žáka.
Pokud adoptujete více snůšek, pomůžete nám tak stabilizovat náš projekt a velmi tak přispějete k ochraně mořských želv. Informujte o možnosti přispět na ochranu mořských želv i další lidi ve Vašem okolí, věříme, že společně pomůžeme víc než sami.
Mnohokrát Vám děkujeme,
Za Chráníme mořské želvy z.s.
S pozdravem Mgr. Hana Svobodová